Bodite odgovorni
Sama sebi se zdim zelo dober voznik, pa čeprav včasih prevozim rdečo luč, prekoračim hitrost ali narobe zavijem. Mar to pomeni, da bi morala v celoti opustiti vožnjo?
Verjetno ne. Napak se je potrebno zavedati in biti zato bolj pazljiv. Podobno velja tudi v poslu – prav nič nenavadnega ni, če zamudite rok projekta. Ne glede na to, kako dobro ste načrtovali, rok na neki točki še vedno zamudite. Pa se zato ni potrebno bati planiranja, le vložiti je potrebno dovolj truda, plan spraviti na papir, spremljati potek, predvideti možne zaplete ter po potrebi plan sproti prilagajati.
Prav vsi moramo čez proces učenja preden nam dokončno uspe, najbolje pa se naučimo prav na storjenih napakah. Bolj pomembno se je seveda po storjenih napakah pobrati, obdržati kontrolo nad projektom navkljub napakam, zaupati vanj in seveda biti odgovoren.
Kako to doseči:
• Bodite proaktivni, prevzemite pobudo in jo spremenite v akcijo
• Bodite odgovorni, tako da prevzamete odgovornost za svoja dejanja
• Odločajte se brez strahu pred posledicami vaših odločitev ter zaupajte instinktom
• Zaupajte v svoje odločitve in svoja dejanja
Vi ste vodja. Čeprav tudi vodje delajo napake, pa se od vas ne pričakuje, da boste zanje iskali izgovore, kazali s prstom, ali krivdo valili na nekoga drugega. Četudi napaka ni nastala po vaši krivdi, ste še vedno vi tisti, ki nosi odgovornost.
Odgovorni ste za projekt, ki ste ga načrtovali od začetka do konca. Odgovorni ste za dejanja vas samih in vaše delovne ekipe, za vsakogar in vse znotraj projekta. Ko vstanete – ne da bi obtoževali, temveč da bi prevzeli vso odgovornost – takrat vaši zaposleni vidijo v vas resničnega vodjo.
Vir: članek Be Accountable, www.lifehack.org