| 

Moja pisarna

Bolje najeti kot kupiti poslovni prostor?

Bolje najeti kot kupiti poslovni prostor?

Vlaganja v nepremičnine za lastne potrebe je vedno manj
Investitorji v poslovne objekte spoznavajo, da se podjetja namesto za nakup čedalje bolj odločajo za najem poslovnih prostorov. Pri tem ne gre le za najemanje pisarn, trgovin in prostorov za storitvene dejavnosti, temveč čedalje bolj tudi za logistične centre in proizvodne prostore. Razmišljanje podjetij pri nas se je namreč spremenilo in vlaganja v nepremičnine za lastne potrebe usihajo. Vse več podjetij nepremičnine, to je poslovne prostore, najema in vedno manj je investicij za lastne potrebe. Najem poslovnih prostorov je zlasti smotrn iz razloga ker najemno razmerje omogoča podjetju bolj fleksibilno poslovanje in razbremeni bilanco stanja.

Podjetja raje najemajo prostore
V svetu se podjetja odločajo večinoma za najem prostorov, ki jih potrebujejo za svoje poslovanje. V Sloveniji smo še vedno bolj naklonjeni lastništvu, čeprav tudi k nam pospešeno prihajajo nove navade. Nekatera podjetja se tako odločajo za najem poslovnih prostorov, druga vlagajo v lastne nepremičnine in ostajajo lastniki. Tretja podjetja, predvsem velike trgovske družbe, pa prenesejo lastništvo in upravljanje nepremičnin, ki jih zasedajo kot najemniki, na svoja hčerinska podjetja, ki nato gospodarijo z njimi in jih tudi upravljajo. V svetu se podjetja za najem nepremičnin zlasti odločajo v poslovnih stavbah z urejenimi najemnimi razmerji, česar pa je v Sloveniji še relativno malo.

Kupiti ali najeti poslovni prostor?
Slej kot prej se mora vsako podjetje odločiti ali bo prostore za svoje lastne potrebe kupilo ali najelo. Pa naj gre za odvetniško pisarno, trgovino ali za studio joge. Pred odločitvijo je potrebno pretehtati kar nekaj dejavnikov, ki lahko močno vplivajo na samo delovanje podjetja. Zlasti je ta odločitev pomembna za manjša podjetja, katera pri zagonu dejavnosti nimajo na razpolago večjih finančnih sredstev, ki bi jih lahko namenila za nakup nepremičnine, če le-ta predstavlja sekundarni pomen za delovanje samega podjetja.

Naštevamo le nekaj takšnih odločilnih dejavnikov oziroma faktorjev.

  • Potrebni začetni denarni vložek je bistveno manjši pri najemu nepremičnine kot pri nakupu. Za najem pisarne se ni potrebno zadolževati, jemati kreditov ali leasingov. S tem podjetju ostanejo večje možnosti za zadolžitev za opremo, stroje in drugo potrebno za zagon dejavnosti.
  • Mesečni stroški - najem poslovnih prostorov je fiksen mesečni strošek, podjetju omogoča bolj fleksibilno poslovanje in razbremeni bilanco stanja.
  • Faktor rasti vrednosti nepremičnine, v primeru, da poslovne prostore kupite.
  • Faktor zvišanja vrednosti lastnega kapitala z nakupom nepremičnine.
  • Pri lastniškem razmerju poslovnih prostorov za lastne potrebe se lahko pojavijo dileme pri povečanju, širjenju dejavnosti podjetja - potrebe po večjih poslovnih prostorih zaradi večjih kapacitet.
  • Nakup večje nepremičnine od dejanske potrebe po poslovnih prostorih, pomeni za vas dodatno dejavnosti in to je nepremičninski posel - oddajanje in upravljanje nepremičnine.
  • Faktor davčne obveznosti pri posedovanju in oddajanju v najem nepremičnine.

 

Tako je za podjetja, ki jim večje investicije v nepremičnine enostavno ne dišijo in v katerih se potrebe po prostorih stalno spreminjajo, privlačnejši najem kot nakup poslovnega prostora. V splošnem je tako za večino majhnih in srednje velikih podjetij, ki jim tudi sama lokacija nepremičnine za opravljanje njihove dejavnosti ne predstavlja razloga za poslovni uspeh.

Urška Č.

Viri: Informacijska borza nepremičnin, Finance.si, www.microsoft.com: Buy or rent office space? Here's how to decide, by Joseph Anthony, Microsoft Small Business Center.

sorodni članki