Tihi jezik uspeha
Vaše besede so le začetek. Za uspešno komunikacijo je potreben tudi očesni kontakt, ročna gestikulacija in telesna drža .
Ste vedeli, da je kar 55% komunikacije vizualne ( jezik telesa, očesni kontakt) in 38% vokalne ( ton, hitrost, glsanost govora). Kar pomeni, da le 7% predstavljajo vaše dejanske besede. Kadar ste v središču pozornosti, naj bo na razgovoru, intervjuju ali pa predstavitvi pred veliko skupino ljudi, morate uspešno komunicirati na vseh treh ravneh. Oglejte si nekaj običajnih napak in kako jih uspešno odpraviti:
OČI
Napaka: poslušalcev ne gledate
Če namesto v svoje občinstvo vztrajno gledate v PowerPointovo predstavitev, na razgovoru svoj pogled usmerjate v tla, svoje čevlje ali v mizo, v pogovoru z nasproti stoječim pa le-temu gledate preko rame, potem že kršite prvo pravilo uspešne komunikacije.
Pogled usmerite v svoje občinstvo
Če imate predstavitev, potem se besedilo naučite vnaprej, da vam na sami predstavitvi ne bo potrebno brati, temveč se boste lahko posvetili komunikaciji z občinstvom. Na manjših sestankih ali srečanjih pogled usmerite vse poslušalce enakovredno, v pogovoru z eno samo osebo, pa jo glejte v oči 80 do 90 % časa.
BLOKIRANJE
Napaka: Ustvarite oviro med vami in poslušalci
Prekrižane roke, stanje za stolom, katedrom ali računalniškim monitorjem so vse primeri blokiranja.
Ostanite odprti
Roke pustite odprte, z dlanmi proti stropu, odstranite vse fizične ovire med vami in vašim občinstvom ali sogovornikom.
ROKE
Napaka: rok sploh ne uporabljate
Če roke skrivate v žepih ali pa jih držite sklenjene, vas to naredi toge in formalne, izžareva pa negotovost, pa čeprav vi to niste.
Uporabljajte kompleksno gestikulacijo.
Primer kompleksne kretnje je, če vam uspe zaposliti obe roki nad višino pasu, kar odseva kompleksno mišljenje, poslušalcem pa vzbudi zaupanje v govorca. Poskusite si enkrat ogledati karizmatične govorce, pa vam bo jasno o čem govorimo.
ANIMACIJA
Napaka: Stojite ali sedite čisto pri miru
Neučinkoviti govorci se komajda kaj premaknejo, stojijo ali sedijo na enem mestu cel čas prezentacije.
Animirajte svoje telo, ne diapozitivov
Veliki govorci vstanejo in se premikajo, kadar je primerno, se celo pomešajo med poslušalce.
DRŽA
Napaka: sklonjena, zgrbančena drža, naslanjanje nazaj
Slaba drža je pogosto povezana s pomanjkanjem samozavesti , poslušalcem pa lahko pomeni tudi pomanjkanje zanimanja ali angažiranosti.
Dvignite glavo in zravnajte hrbet
Ko sedite, se rahlo nagnite naprej. Če sedite bolj na sprednjem robu stola in se nagibate rahlo naprej, boste izgledali veliko bolj zainteresirani, zavzeti in navdušeni..
Pa veliko uspeha!
Tina P.
vir: BusinessWeek