Delovne knjižice po 1. 1. 2009
ZDR opušča delovno knjižico kot obvezen dokument delavca
Delavci so do sedaj delodajalcu ob sklenitvi delovnega razmerja izročili delovno knjižico, ki jo je imel delodajalec ves čas delovnega razmerja v hrambi, vanjo pa je vpisal podatke o delodajalcu, o pričetku in prenehanju delovnega razmerja ter trajanju le-tega. Delovna knjižica je tako za delavce kot delodajalce predstavljal pomemben dokument, saj so bili v njej vpisani podatki o delavcu, njegovi izobrazbi ter o pokojninski, zavarovalni in delovni dobi, pridobljeni v delovnem razmerju ali na drugih podlagah.
1. 1. 2009 je pričela veljati novela Zakona o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 103/2007), ki je določila, da se določbe Zakona o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 42/2002; v nad. ZDR) o delovni knjižici črtajo, kar pomeni, da ZDR opušča delovno knjižico kot obvezen dokument delavca.
Prav tako upravne enote od 1. 1. 2009 ne bodo več izdajale delovnih knjižic oziroma vanje vpisovale podatkov, ki so jih vpisovali vanje; prav tako pa delodajalci ob zaposlitvi delavcev po 1. 1. 2009 ne bodo več imeli delovnih knjižic v hrambi, saj za to ne bo več zakonske podlage, prav tako ne bodo več imeli dolžnost vpisovanja podatkov.
Tisti delodajalec, ki ima na dan 31. 12. 2008 zaposlene delavce, obdrži v hrambi le tiste delovne knjižice, ki so na dan 1. 1. 2009 pri njemu v hrambi, vendar mora knjižico na izrecno zahtevo delavca proti podpisu o prejemu delavcu izročiti. Delodajalec mora po 1.1.2009 takoj ob prenehanju veljavnosti pogodbe o zaposlitvi delavcu proti potrdilu o prejemu vrniti delovno knjižico. V kolikor ima delodajalec ob prenehanju delovnega razmerja delavčevo delovno knjižico v hrambi, v le-to vpiše še datum prenehanja delovnega razmerja ter trajanje delovnega razmerja. Od prejema delovne knjižice ob prenehanju delovnega razmerja po 1. 1. 2009 ali na lastno zahtevo proti potrdilu o prejemu, delavec hrani delovno knjižico sam.
Vir: Založba Verlag Dashofer, d.o.o.