Težave s stopali
Nedvomno se strinjate, da so naša stopala zelo obremenjen del telesa. Bodisi zaradi narave dela – dolgotrajnega stoječega položaja – bodisi zaradi same obutve, ki je lahko precej neudobna na račun estetike ipd. Katerikoli razlog ali več njih skupaj na naših stopalih puščajo neprijetne posledice. Med njimi so najbolj razširjene težave trda koža in pa kurja očesa. Zato si na kratko poglejmo, kako v takšnih primerih lahko čim bolje poskrbimo za svoji stopali.
Trda koža
Trda koža se najpogosteje pojavi na nogah. Trda koža je skupek odmrlih in poroženelih celic, ki se nahajajo na povrhnjic. Na stopalih, natančneje na petah in pod palci, je ta plast najdebelejša, saj je tukaj koža izpostavljena največjim pritiskom telesa.
Vzroki za nastanek trde kože:
- suha koža,
- napačna obutev (iz umetnih materialov),
- pretesna obutev,
- nogavice iz umetnih materialov.
Kaj lahko naredite sami?
- Pripravite si kopel za noge.
- Kožo na petah očistite s posebnimi kamni, da odstranite odmrle celice.
- Uporabite mazilo za trdo kožo, ki zadebeljeno trdo kožo zmehča in olajša odstranitev poroženele plasti. Salicilna kislina preprečuje nastanek zadebeljene in razpokane kože, predvsem na petah.
Kurja očesa
So v resnici obrambni mehanizem telesa, saj zaščitijo občutljivo kožo, ki pritiska ali drgne ob trdo podlago (obuvalo). Debele in trde spremembe na koži, ki jim pravimo kurja očesa, se lahko pojavijo kjerkoli na stopalu, največkrat na stranskih delih prstov, na stopalnih blazinicah in petah.
Simptomi:
- rdečica,
- boleča koža na dotik (najpogosteje),
- žulji (včasih),
- bolečina (spremembe pritiskajo na živec).
Vrste kurjih očes:
- Trdo kurje oko je majhen predel odebeljene trde kože s trdim središčem.
- Mehko kurje oko ima tanjšo površino in se pojavlja med prsti na nogah.
- Zrnato kurje oko je območje trde kože, ki ga obdaja majhen holesterolni čep.
Kaj lahko naredite sami?
Stopala redno negujete, ter občutljiva mesta zaščitite s posebnimi obročki in obliži, da ne pritiskajo ob čevelj. Ustrezna skrb za stopala in izbira primerne, nogi prijazne obutve sta najzanesljivejša ukrepa, da se s kurjimi očesi ne boste srečali. Za samozdravljenje kurjih očes so priporočljiva zdravila, ki vsebujejo salicilno kislino:
Kdaj k zdravniku?
Če sredstva iz domače lekarne ne zaležejo, je treba kurje oko odstraniti s kirurškim posegom. Uspešnost različnih načinov je približno enaka. Žal se kurja očesa rada ponovijo in to ne glede na tehniko odstranjevanja. Redno namakanje stopal v mlačni vodi z dodatkom katerega od sredstev, ki jih dobimo v lekarni, lahko preprečiti ponovitev. Kurje oko se ponovi predvsem v primeru, če nismo ugotovili in odstranili osnovnega vzroka, zaradi katerega je sploh nastalo.
Vir: www.lekarna-lj.si - Pripravila: Nina Šterbenc, mag. farm.