Nohti so zrcalo zdravja in urejenosti
Marsikdaj sodimo človekovo snažnost prav po rokah, predvsem po nohtih. Lepi, negovani nohti pritegnejo marsikateri pogled, saj se na njih odražajo osebne navade posameznikov - dobre in slabe. Poleg estetskega učinka pa nohti opravljajo številne pomembne naloge. (pomagajo dvigati in premikati predmete ter ponujajo podporo prstom).
Noht je prozoren, nežno rožnato obarvan, specializiran roženi odrastek, ki nastane iz živih kožnih celic prsta. Noht raste iz tako imenovane matice oziroma matriksa. Najpomembnejši sestavni del nohta so kompaktne zaroženele celice; te vsebujejo predvsem beljakovino keratin, ki jo je najti tudi v koži in laseh oziroma dlakah.
Nohti so vsakodnevno izpostavljeni številnim dejavnikom iz okolja. Nohti zdravih ljudi se med seboj razlikujejo; včasih je na površini opaziti vzdolžne brazde, bele lise in vdolbinice, pri nekaterih ljudeh pa so nohti debelejši kot pri večini.
Pogosta obolenja nohtov
Nohti povedo marsikaj o posameznikovem zdravju. Na osnovi sprememb na nohtih lahko sklepamo o številnih boleznih oziroma resnih stanjih. Nohtna obolenja predstavljajo približno desetino vseh kožnih obolenj. Večina med nami je že imela težave z nohti - le kdo si še ni priščipnil prstov, marsikdo pa je imel težave z vraščenimi nohti ali z vnetim obnohtjem. Večina poškodb in obolenj se pozdravi spontano. Nekatere resnejše poškodbe in spremembe na nohtih zahtevajo zdravniško obravnavo. Znaki, na katere moramo biti pozorni, so predvsem: spremembe oblike in barve nohtov, otekanje kože okoli nohtov, bolečina. Pregled pri dermatologu je treba opraviti tudi, če opazimo bele ali črne lise, črte, zaroženitve ali odstopanje nohtov od nohtne posteljice.
obolenje | spremembe na nohtih |
obolenja jeter | beli nohti |
obolenja ledvic | polovica nohta je rožnata, polovica bela |
obolenja srca | rdeča nohtna posteljica |
obolenja pljuč | rumena barva, zadebelitev, upočasnjena rast |
anemija | bleda nohtna posteljica |
sladkorna bolezen | rahla pordelost nohtne osnove |
Cepljenje nohtov
Cepljenje nohtov v plasteh največkrat nastane zaradi pogostega močenja nohtov (gospodinjska opravila). Vzdolžno in prečno cepljenje nohtov je torej lahko posledica delovanja intenzivnih zunanjih dejavnikov, kot sta pogosto manikiranje in močenje nohtov (umivanje, namakanje, uporaba mil in čistila ...). K temu pripomoreta tudi pogosto lakiranje in uporabljanje odstranjevalcev laka. Cepljenje se lahko pojavi tudi pri pomanjkanju vitaminov iz skupin A in B, podhranjenosti in pri motnjah delovanja ščitnice.
Najpogostejši vzroki cepljenja nohtov na začetnem delu nohtov (ob nohtni lunici):
- luskavica,
- lichen planus,
- zdravljenje z retinoidi.
Najpogostejši vzroki cepljenja nohtov na končnem, prostem robu nohtov:
- kemične poškodbe,
- staranje,
- pogosto dolgotrajno močenje nohtov,
- prirojena motnja,
- krvno obolenje polycythaemia vera.
Mehki, krhki, lomljivi nohti
Mehke nohte (hapalonychia) lahko povzročijo nekatera primarna obolenja kože oziroma nohtov:
- izpadanje las v otočkih (alopecija areata),
- amyloidoza,
- ekcem,
- lichen planus
- glivično obolenje nohtov,
- luskavica,
- počasna rast nohtov,
- Darierjeva bolezen.
Krhke, mehke in ranljive nohte opažamo tudi pri naslednjih stanjih:
- lokalne poškodbe nohtov (poklicne poškodbe in vpliv različnih kemijskih snovi, kot so detergenti, alkalne snovi, sladke raztopine, topila),
- topla voda (termalna voda, ročno pranje perila ...),
- prirojene lastnosti,
- pomanjkanje železa,
- obolenja, za katera je značilno pomanjkanje žvepla,
- tanka nohtna plošča (manikiranje),
- poklicna obolenja (delo z industrijskimi olji),
- kronični artritis,
- povečano ali zmanjšano delovanje ščitnice ali golša,
- motnje periferne prekrvavitve,
- vnetna obolenja perifernih živcev,
- hemiplegija,
- stradanje ali hujšanje,
- uživanje nekaterih zdravil (antimetaboliti, arzen, retinoidi, soli zlata, penicilamin),
- pomanjkanje vitaminov A, C, B6,
- nosečnost.
Nega nohtov
Ker veliko nepravilnosti nastane zaradi neprimerne nege, ji je treba posvetiti precej pozornosti. Pri redni negi je treba upoštevati dejstva, ki sledijo:
- Nohti morajo biti čisti in suhi; s tem preprečujemo kopičenje bakterij, glivic in drugih mikroorganizmov pod nohtno ploščo.
- Če je noht na palcu kompakten in ga je težko striči, ga je treba za pet do deset minut namočiti v mlačno, nekoliko slano vodo (žlička soli na liter vode). Pozneje je treba noht namazati s kremo, ki vsebuje 10-odstotno ureo (na voljo je v lekarnah).
- Nohte je treba rezati naravnost, lok ob straneh pa samo blago ukriviti. Za striženje priporočamo ostre škarje ali ščipalke.
- Obnohtne kožice ne smemo odstranjevati - s takšnim posegom namreč odpremo vrata okužbi.
- Izogibati se je treba grizenju nohtov.
- Pri že vraščenih nohtih svetujemo pregled pri dermatologu, zlasti če je vnetje že prisotno.
- Vsako nepravilnost na nohtih je treba pokazati dermatologu - spremembe nohtov, otekanje in bolečina so lahko znaki resnega stanja, ki zahteva zdravljenje.
- Na novo nastale rjavo ali črno obarvane lise je treba pokazati dermatologu, prav tako rjavo pigmentirane lise v obnohtju.
In še nekaj zanimivosti o nohtih |
|
Vir: http://www.viva.si - Nohti ogledalo zdravja, Mag. Metka Adamič, dr. med., spec. dermatovenerologinja