| 

Uporabne informacije

Recesija: Finančni nasveti za vaše otroke

Recesija: Finančni nasveti za vaše otroke

Težki gospodarski časi in finančna kriza (tudi v vaši denarnici) vplivajo tudi na tiste, ki jim je trenutno globalno ekonomsko stanje težko razložiti: na naše otroke. Kako otroku povedati (to je dopovedati), da mu kar na lepem ne morete več kupiti tistega, kar si želi? Da bodo obiski trgovin po novem tedenska ali celo samo mesečna potreba ne pa "dnevni izleti" vele trgovskih centrov!? V nadaljevanju prispevka je nekaj koristnih in praktičnih napotkov, kako otroke podučiti pametnega ravnanja z denarjem in da bodo ob tem dejansko razumeli, zakaj naenkrat takšne spremembe tudi v vašem ravnanju z denarjem!

Finančni nasveti za vaše otroke

1. Zavedajte se, da se otroci naučijo tisto, kar vidijo in doživljajo v svoji okolici.
Prvi nasvet je bolj za vas kot za vaše otroke. Kajti če starši z denarjem ne ravnajo pametno, ne pričakujte tega od svojih otrok. Niti ni pravično, da pričakujete, da bodo vaši otroci delali tisto, kar jim rečete in ne tistega, kar počnete sami! Zato najprej popravite svoje navade in naj se otroci učijo na vaših dobrih dejanjih. Konec koncev vas otroci posnemajo.

2. Otroku razložite, kaj je "kreditna oz. plačilna kartica".
Otroci hitro dobijo vtis, da so kreditne oziroma plačilne kartice vsemogočne in da nimajo "konca". Razložite jim, kaj je kreditna oz. plačilna kartica, kako deluje in da je to samo denar, ki ga morate imeti na bančnem računu, da ga lahko sploh zapravite. Naj vas ne slišijo reči: "Oh, nimam denarja ... zato pa imam kreditno kartico! Hitro se vrnite na prvi nasvet!

3. Žepnina je odlično učno orodje.
Otroku dodelite žepnino, ki naj jo dobiva redno (tedensko ali mesečno) in v vedno enakem znesku. Vsako "povečanje" ali "zmanjšanje" žepnine naj bo utemeljeno in povedano na glas z razlogom. Žepnina je odličen način učenja odgovornosti otroka že v ranih otroških letih.

4. Otroka naučite varčevati in postopoma tudi investirati.
Svojemu otroku razložite koncept in smisel varčevanja. Otrok naj si določi nek cilj (običajno gre za kakšen predmet kot so igrače, posebno kolo ipd.), ki ga želi doseči oziroma kupiti s privarčevanim denarjem tako, da bo vsak teden ali mesec del svoje žepnine prihranil. Kasneje mu lahko razložite tudi pomen in način investiranja prihranjenega denarja kot dolgoročni način varčevanja in plemenitenje denarja.

5. Otroka ne "izpostavljajte" oglasom.
Otroci ne razumejo koncepta oglaševanja kot takega, pač pa vidijo na reklami nekaj, kar si že "od nekdaj" želijo. Zato poskušajte svojega otroka čim manj izpostavljati oglasnim blokom na televiziji, še zlasti v času otroških programov, ko se oglasi za razne igrače, sladkarije in podobne "magnete" za otroke vrstijo kar en za drugim.

6. Naučite svojega otroka dobrih finančnih navad skozi igro in zabavo.
Otroci se najlažje in najhitreje novih stvari v svojem življenju naučijo s pomočjo igre oziroma nečesa, kar jih obenem zabava. Zato najdite načine, kako z igro svojega otroka naučiti ravnanja z denarjem - recimo igra Monopoli. Ob tem boste v enem zamahu storili dve dobri dejanji - s svojim otrokom preživljate kvaliteten čas in ga istočasno učite nečesa dobrega ter koristnega za njegovo celo življenje.

7. Otroka naučite pametnega nakupovanja.
Otroka naučite pametnega nakupovanja, za kar je najboljša metoda skupinsko družinsko nakupovanje. Naučite ga, da so nakupi izpolnitev potreb in ne "preganjanje" dolgčasa ali "zdravilo" za slabo voljo.

8. Svojega najstarejšega otroka vzpodbujajte naj si najde zaposlitev.
Pa naj bo to med vikendom (le da ob tem ne bo trpela šola) ali med počitnicami. In naj svoje izkušnje deli z mlajšimi bratci in sestricami. Včasih bodo otroci raje poslušali in posnemali svoje starejše brate oziroma sestre kot starše!

Povzeto po www.forbes.com - Nine Money Lessons For Kids, By Eric Tyson

sorodni članki