Spopadanje z jokom na delovnem mestu
Se vam je že dogodilo, da vas je premagal jok na delovnem mestu? Preprosto se niste mogli zadržati in ste izbruhnili v jok, pa čeprav si tega v službi niste želeli nikoli storiti! Ali ste s tem izgubili svoj sloves kredibilnega, profesionalnega človeka!? Ste zaradi tega označeni za šibko in morda celo labilno osebo!? Na vašem mestu se ne bi preveč obremenjevali s takim doživetjem. Kajti marsikomu se je to že zgodilo in se tudi še bo. Če ravno služba res ni primerno mesto za jokanje, ni nič hudo narobe, če ste iz popolnoma tehtnih razlogov izbruhnili v jok pred svojimi sodelavci ali celo šefom.
Jok ni le katerekoli čustvo
Kadar se obravnava tema joka na delovnem mestu, postanemo popolnoma nelogični. Pa vendar, se sprašujejo strokovnjaki in svetovalci s področja poslovnega komuniciranja, ali je jok kaj slabše čustvo od veselja ali jeze? Ali označimo sodelavca, ki se veliko smeje, da je "zelo čustven"? Torej? Jok je le izraz naših občutkov. Zato, če rečemo, da je jokanje neprimerno, bi bilo isto, če rečemo, da je imeti čustva neprimerno! Le da jok spremlja nekakšna negativna stigma, še zlasti če se le-ta pojavi pred bodisi veliko množico ljudi bodisi v javnosti - tudi v službi.
Na pravem mestu in ob pravem času
Seveda ne smemo predpostavljati, da je jok vedno in povsod primeren in upravičen. Kadar se to zgodi iz zelo tehtnih razlogov, na primer tragičen dogodek v družini, potem je pogojno dopustno tudi če zajokate na zelo pomembnem poslovnem sestanku. Sicer pa je tudi za jok, kot za izražanje drugih čustev (smeh, skakanje od veselja, preklinjanje ipd.) potrebno izbrati pravo mesto in pravi trenutek. Nikoli pa ni jok dopusten kot sredstvo za doseganje svojih ciljev, za izsiljevanje želenih rezultatov, ali kadar ga spremljajo druga dejanja kot so agresija, glasno kričanje, vriskanje in podobno.
Dejavnik spola
Seveda pa jok, v enakim meri v preteklosti kot sedanjosti, bolj zaznamuje ženski spol kot moškega. Kajti če ženska zajoka na delovnem mestu, jo zelo hitro označijo za slabotno, da ni kos pritisku, preveč občutljivo in še za kaj. Zato morda velja za ženske, da se morajo bolj kontrolirati in skušajo potlačiti svoja čustva na delovnem mestu, da obdržijo svoj profesionalen videz in sloves.
Jok ni znamenje slabosti
Sicer pa kot rečeno jok ni znamenje slabosti, pač pa le eden izmed načinov izražanja naših čustev, ki je pač viden navzven. Je le dokaz, da ste človek in ne robot!
Povzeto po www.msn.com - The Crying Game: Dealing With Tears at Work, By Anthony Balderrama, CareerBuilder.com writer