Davčna obravnava nakupa vinjet
Do sedaj so se zaposlenim povrnili stroški nastali na službeni poti, vključno s cestninami. Posledično bi bilo logično, da bo tako tudi v naprej. Vendar se v Sloveniji v zadnjem času pojavljajo različna tolmačenja s tega področja. Kako je s povračilom stroškov za vinjete, ki so se začele uporabljati od 1.7.08 naprej v nekaterih primerih.
-
Podjetje X d.o.o. nima službenega vozila. To podjetje je delavca napotilo na službeno pot s svojim lastnim vozilom. Ker pot poteka po avtocesti, mora uporabiti vinjeto (zaenkrat polletno).
-
Ali lahko podjetje kupi vinjete za vse zaposlene, ki službeno potujejo z lastnimi vozili (tudi če nekdo potuje samo 1x v poslovnem letu), ne da bi obračunali davke in prispevke in da je strošek vinjete davčno priznan?
-
Kako povrniti stroške zaposlenemu, ki je bil na poti z lastnim vozilom in uporabil lastno vinjeto, računa za vinjeto pa več nima?
-
Ali bo davčno sprejemljivo, če podjetje napiše sklep, da zaposlenim, ki službeno potujejo, kupi v naprej vinjete? V primeru, če do službene poti v posl. letu ne pride, mora zaposlen vrniti strošek vinjete.
Ker Davčna uprava RS in Ministrstvo za finance še nista dala nobenega uradnega pojasnila glede davčne obravnave vinjet, vam v nadaljevanju podajamo naše mnenje za zgoraj zastavljena vprašanja o povračilu stroškov za nakup vinjete. Pri tem opozarjamo, da bodite pozorni na mnenje, ki ga bo v zvezi z obravnavano tematiko izdalo Ministrstvo za finance, saj je mogoče, da bo njihovo stališče različno od spodaj zapisanega.
V primeru ko podjetje X d.o.o. nima službenega vozila in njihovi zaposleni na službenih poteh uporabljajo lastna prevozna sredstva, se v skladu z drugim odstavkom 5. člena do sedaj veljavne Uredbe, za povračilo stroškov na službenem potovanju šteje tudi povračilo stroškov za takse (letališke takse, peronske karte in podobno), povračilo stroškov za gorivo, če se uporablja službeno vozilo, cestnine in parkirnine ter povračilo stroškov za prevoz in prenos stvari oziroma prtljage. Velja omeniti, da se je strošek nakupa vinjete za službeno pot v Avstrijo že do sedaj priznaval kot strošek cestnin in je bil zaposlenim povrnjen v okviru potnega naloga.
Strošek nakupa vinjete se šteje kot povračilo stroškov cestnine in se zaposlenim lahko povrne v okviru verodostojnega potnega naloga enkrat v posameznem koledarskem letu, pri čemer morata biti izpolnjena dva pogoja:
-
zaposleni ni uporabil avtoceste samo zaradi tega, da bi bil upravičen do povračila stroškov nakupa vinjete oziroma uporaba avtoceste je bila glede na okoliščine službene poti razumljiva in
-
strošek nakupa vinjete se dokazuje z računom, ki je izdan pred dnevom službene poti.
V primeru, da posameznik družbi ne more predložiti dokazila o nakupu vinjete, se mu strošek ne more povrniti v okviru potnega naloga, kot povračilo potnih stroškov. V tem primeru je mogoče le izplačilo, ki pa bo obdavčeno kot drug dohodek iz delovnega razmerja.
Kljub temu pa opozarjamo, da z vidika davčne zakonodaje ni najbolj sprejemljivo, da družba X d.o.o. na podlagi internega sklepa omogoči nakup vinjete vsem zaposlenim, ki službeno potujejo - že pred službeno potijo (kot ste pojasnili v času nakupa niti ni gotovo, da bo posameznik dejansko pri službeni poti uporabljal vinjeto). Menimo, da bi takšen ukrep lahko bil sporen - saj je možnost zlorabe v tem primeru velika.
Vir: Računovodski in davčni nasvet