| 

Uporabne informacije

Pomen Zakona o finančnem poslovanju podjetij

Pomen Zakona o finančnem poslovanju podjetij

Ali poznate njegovo vsebino, namen in sankcije in ga spoštujete pri vodenju svojega podjetja? Če je odgovor DA, potem ste pravi direktorji in poslovneži, če pa je odgovor NE, priporočamo, da ga čim prej vzamete kot »obvezno čtivo«.

V Zakonu imamo štiri pomembne termine, ki pa jih v praksi marsikdo narobe razume. Prvi je likvidnost poslovanja, ki dejansko pomeni, iz česa je sestavljeno naše premoženje in v kolikšnem času ga bomo lahko preoblikovali v denar, s katerim bomo res lahko poravnali svoje obveznosti. Drugi tak strokovni izraz je plačilna sposobnost, ki se z drugo besedo imenuje solventnost. Po domače povedano, smo plačilno sposobni takrat, ko imamo na transakcijskem računu dovolj denarja, da lahko poravnamo svoje zapadle obveznosti.

Tretji je prezadolženost in nastopi, kadar premoženje podjetja ne zadošča več za poplačilo vseh obveznosti. Na stopnjo zadolženosti vpliva rast zalog, opredmetenih osnovnih sredstev in zmanjšanje kapitala. Četrti je kapitalska neustreznost, ki nastopi takrat, ko vsota izgube tekočega leta in prenesenih izgub iz prejšnjih let preseže polovico osnovnega kapitala družbe.

Če vidite, da se »ladja potaplja«, morate sprožiti ukrepe kot so načrt sanacije s finančno organizacijo ali prijava postopka prisilne poravnave, v izrednih razmerah pa tudi stečaj ali likvidacijo podjetja. Ne pozabite, da ste v primeru neukrepanja po zakonu odškodninsko odgovorni tudi z zasebnim premoženjem!

Za konec naštejmo dejavnike, ki bodo ohranili vaše podjetje pri življenju:

  • izogibajte se pretiranemu optimizmu, ko gre vam in vašemu podjetju dobro,
  • redno pripravljajte dobre načrte prodaje z jasno zastavljenimi cilji,
  • pripravite dobre projekcije denarnega toka,
  • redno zbirajte informacije o trgu in njegovem delovanju in
  • izogibajte se stresnim točkam, ki bi lahko ogrozile vas in vaše podjetje.

Zapomnite si, da nobeno podjetje ni šlo v stečaj, ker je poslovalo z izgubo, ampak zato, ker ni bilo denarja na računu!

Vir: Priročnik Direktor – ZEN vodenja

sorodni članki