| 

Aktualno

Francija med predsedovanjem EU še bolj zanimiva

Francija med predsedovanjem EU še bolj zanimiva

Francija je prva od trojčka Francija-Češka-Švedska, ki je po predsedovanju Slovenije prevzela vodenje EU. Država je tako v ospredju političnega in gospodarskega zanimanja, s tem pa so podjetnikom odprte številne nove priložnosti za širitev poslovanja na francoskem trgu.

Francija si je močno prizadevala za ustanovitev Unije za Sredozemlje, kar ji je uspelo sredi julija, takoj po nastopu mandata na čelu EU. Unija, v kateri sodeluje 43 držav - 27 članic EU, Alžirija, Egipt, Maroko, Izrael, Sirija, palestinska ozemlja, Jordanija, Mavretanija, Turčija, Albanija, Libanon, Albanija, Hrvaška, Črna gora, BiH in Monako - naj bi okrepila vezi med EU, severom Afrike in Bližnjim vzhodom. Ugledno mesto v tem projektu ima tudi Evro-sredozemska univerza s sedežem v Sloveniji.

Napore Francije, glavne pobudnice sodelovanja v okviru sredozemske unije, je med drugim poganjalo zavedanje, da se severnoafriške države razvijajo hitreje kot južnoevropske, s čimer se odpira veliko zanimivih projektov in priložnosti za evropska gospodarstva. Unija si bo prizadevala za boj proti onesnaževanju Sredozemlja, razvoj pomorskih in cestnih poti, sredozemski solarni načrt kot obnovljiv vir energije ter za razvoj sredozemskega gospodarstva, predvsem mikro, malih in srednjih podjetij.

Sicer pa so v ospredju francoskega predsedovanja do konca letošnjega leta priseljevanje, podnebne spremembe ter obrambna in skupna kmetijska politika. Francija predsedovanje izkorišča tudi za nadaljnje razprave o vplivu močnega evra na gospodarstvo. Francoski predsednik Nicolas Sarkozy je že izzval ostre kritike monetarnih ekonomistov s tem, ko je Evropski centralni banki očital, da se pretirano osredotoča na boj proti inflaciji in da zanemarja gospodarsko rast.

Sedanje sodelovanje med Slovenijo in Francijo je dokaj živahno, saj je ta država ena najpomembnejših slovenskih zunanjetrgovinskih partneric. V EU je poleg Nemčije tudi najtesnejša partnerica s Slovenijo na področju znanosti in tehnologije. Francija je z julijem eno leto pred predvidenim rokom odprla trg dela za prebivalce osmih držav, ki so se EU priključile maja 2004, med njimi tudi Slovenije.

Francija je velik investitor v Sloveniji, menjava med državama pa je živahna na področju avtomobilske industrije, farmacije, gospodinjske, kmetijske in pohištvene opreme. Priložnosti ostajajo predvsem na področju prehrambene industrije, energetike in okolja.

Pri tem velja opozoriti, da Francija zaradi velike konkurence, ki vlada na trgu, velja za precej zahteven trg, za vstop na trg pa poznavalci priporočajo lokalnega partnerja oz. posrednika. Sodelovanje med slovenskimi in francoskimi podjetniki pa je lahko privlačno zaradi možnosti oblikovanja partnerstev za vstop na balkanske trge oz. na trge severnoafriških držav.

Prihodnje leto bo polletno predsedovanje EU prevzela Češka, za njo pa Švedska. Predsedujoči trojček si je med prednostnimi nalogami med drugim postavil konkurenčnost, učinkovito delovanje notranjega trga, liberalno trgovinsko politiko, trajnostno energetsko politiko, širitev in krepitev zunanje oz. sosedske politike EU, nadaljnje približevanje Zahodnega Balkana in učinkovit dialog z ZDA in Rusijo.

Vir in informacije: www.izvoznookno.si, 14.8.2008, Avtor: Barbara Dovč

sorodni članki