Utišajte jih!
Pisarna je lahko neznosno glasna. Kako tudi ne bo - ob zvonjenju telefona, sprejemanju telefaxa, tiskanju dokumentov na tiskalnik, krohotanju sodelavke ... skratka cel direndaj! Takšni so pač zvoki sodobne pisarne (razen krohota sodelavke)! Medtem ko je preveč tiho vzdušje v pisarni lahko znak zadnjih vzdihljajev podjetja, je preveč hrupna pisarna anti-produktivna in obenem predstavlja nezdravo ter nadležno delovno okolje.
Torej kaj lahko storite, da eliminirate vse tiste nepotrebne zvoke, šume in glasove, ko pri svojem delu ali pa iz ljubega miru potrebujete tišino in mir!
1. Poslušajte svojo priljubljeno glasbo.
Če vas motijo klepet sodelavca, brnenje telefonov in drugi neizbežni zvoki, poslušajte na radiu ali na svojem osebnem računalniku CD s svojo najljubšo glasbo.
2. Rastline.
Rastline so odličen absorber hrupa. Obenem večje rastline nudijo zasebnost, saj vas zastrejo pred očmi nepovabljenih.
3. V pisarno vgradite absorbcijske plošče in druge materiale, ki ne odbijajo zvoka.
Kar pomeni, da lahko na stenske in stropne površine montirate absorbcijske plošče, ki vpijajo zvok in ga ne odbijajo v okolico. Na tla pisarne lahko položite preprogo, na okna obesite zavese, na steno obesite plakate in podobno. Tako boste zmanjšali vpliv hrupa, ki se odbija od sicer gladkih površin in še dodatno poveča "peklenski hrup" v pisarni.
4. Postavite predelno steno.
Če delate v skupni pisarni, kjer je več delovnih mest oziroma delovnih postaj, postavite med posamezna delovna mesta pomične predelne stene.
5. Soočite se z najhujšim "kričačem".
Če imate v pisarni samo enega sodelavca/sodelavko, ki je še posebej glasen/a, pa se sam/a tega niti ne zaveda, je najbolje, da mu/ji stvari prijazno razložite!
6. "Tiha soba"!
Če pač vaše delo zahteva "hrup", si s sodelavci omislite nek prostor, manjšo sobo, ki naj bo "tiha soba". Hrup strogo prepovedan! Umaknite se nekajkrat na dan v "tiho sobo".
7. Predlagajte "nova pravila".
Predlagajte svojim nadrejenim, da uvedejo pravila glede dovoljenje glasnosti zvonjenja zasebnih in službenih mobilnih telefonov, stacionarnih telefonov, zvokov na računalniku. Pri nakupu nove strojne opreme naj bo eden izmed nabavnih pogojev tudi glasnost aparature ...
8. Preverite brezhibnost strojne opreme.
Na periodičnih pregledih ali obdobnih rednih servisih naj vzdrževalec strojne opreme preveri, če je glasnost aparature v skladu z brezhibnim delovanjem. Morda je hrup, ki ga aparatura oddaja posledice kakšne manjše okvare.
9. Napis: Tišina, prosim!
Na vrata pisarne obesite napis: Tišina prosim! Morda se sliši radikalen ukrep, vendar bo zalegel.
10. Skrajni ukrepi!
Če ne gre drugače nosite v pisarni slušalke, glušnike, čepe za ušesa, ter se tako izognite hrupu iz okolice!
Povzeto po www.msn.com - 10 Ways to Deal With a Noisy Office, By Kate Lorenz, CareerBuilder.com