Aktivno poslušanje
Kot že sami veste, je med poslušati in slišati velikanska razlika! In izgovorjenim besedam lahko verjamemo le, če govorci sami verjamejo vanje. Le takrat, ko smo sami prepričani o tistem, kar govorimo, bomo prepričljivi za okolico in nam bodo tudi drugi verjeli. To pa je takrat ko so naše telo, naš um in naša čustva v sozvočju, pa čeprav se nikoli ne učimo "nastopanja" v javnosti.
Poslušanje je znamenje upoštevanja in spoštovanja drugih ter naša prednost. Aktivno poslušanje vključuje vse čute sprejemanja in le tako lahko zaznavamo spremembe, ki se dogajajo pri drugih ljudeh.
Razlika med aktivnim in pasivnim poslušanjem
Aktivno poslušanje |
|
Pasivno poslušanje |
|
Aktivno poslušanje torej pomeni, da celovito sprejemamo sporočilo, ki ga sogovornik pošilja. Gre torej za poslušanje besed in misli, ki se skrivajo za besedami. Ob tem seveda spremljamo tudi čustva in druge oblike nebesedne komunikacije, predvsem pa usklajenost med nebesedno in besedno komunikacijo. S to kombinacijo skušamo ugotoviti, kakšne namene ima naš sogovornik. Zato pravi poslovnež ne bi smel nikoli izražati jeze, razočaranja, presenečenja, niti cinizma, sarkazma in podobnih negativnih občutkov. Uspešneži dobro vedo, da morajo pogosto skrivati različne izraze in znamenja prehitre reakcije, ki bi tekmecu, nasprotniku, konkurentu pomagala odkriti, ali so ali niso zadovoljni s potekom pogovora ali pogajanja.
Povzeto po Poslovno komuniciranje: Evropske razsežnosti, Maribor 2004