So vaše počitnice zares počitnice?
Lahko bi rekli, da so počitnice oaza v sredini vaše poklicne puščave. Počitnice so oddih od vsakodnevnega garanja in naprezanja, ki se ponavlja skozi celo leto. Počitnice si lahko privoščimo poleti, pozimi, ali pa jih kot krajši oddih smatramo že preko vikenda ali podaljšanega vikenda. In četudi imate radi svoje delo in svojo službo, si vsakdo sem in tja zasluži nekaj časa popolnoma zase! Ali pa tudi ne?
Namreč po zadnji opravljeni anketi na spletnem portalu CareerBuilder.com, je kar 25% zaposlenih dejalo, da nameravajo ostati v stiku s službo tudi med svojimi počitnicami. 9% jih je povedalo, da njihov šef pričakuje, da se bodo kljub dopustu dnevno javljali v službo in preverjali, če morda ne gre za kakšne zelo nujne zadeve, ki ne morejo počakati. Medtem ko se 7% dopustnikov svojim šefom zlažejo, da tam kamor gredo na počitnice žal ne bodo dosegljivi po mobilnem telefonu oziroma da nimajo dostopa do interneta!
Žal pa vsi nimajo te "sreče", da bi sploh odšli na dopust. Kar 15% anketirancev je dejalo, da so se v lanskem letu odpovedali dopustu, ker jim delo preprosto ni omogočalo, da bi ga izkoristili. 9% zaposlenih pa svojega pripadajočega letnega dopusta v vseh letih svoje zaposlitve, še nikoli ni izkoristilo v celoti!
Upamo in želimo, da ne sodite v slednji dve skupini anketirancev. Vseeno je bolje oditi na dopust in se občasno oglasiti svojemu šefu, kot pa celo leto garati brez oddiha. Dejstvo je, da ne morete spremeniti politike poslovanja vašega podjetja, če le-ta zahteva stalno "pripravljenost", lahko pa si z naslednjimi petimi koraki ustvarite kar se da prijeten in sproščujoč dopust.
1. Ne bodite skrivnostni. Ne glede na to, da ste šefu in sodelavcem že pred več meseci omenili, da greste julija na dopust, so nedvomno do sedaj na to že vsi pozabili. Zato vsaj nekaj tednov pred vašim odhodom na počitnice, seznanite vse tiste, ki so vpleteni v vaše delo, da odhajate in koliko časa vas ne bo v službi.
2. Vodite dnevnik. Del priprav na odhod na počitnice, je tudi zadolžitev nekoga izmed sodelavcev, da vas bo nadomeščal pri nujnih vsakodnevnih obveznostih. Zato pišite dnevnik z dnevnimi nalogami, ki jih bo moral sodelavec/sodelavka postoriti v času vaše odsotnosti.
3. Pravilno se organizirajte. Če v naprej veste, da vas v juniju čaka ogromen projekt, ki bo trajal mesec ali dva morda tudi več, ne planirajte dopusta že v juliju. Pustite si več "odprtega časa" med rokom za izvedbo projekta in med datumom odhoda na počitnice, sicer si boste na glavo nakopali še dodatne stresne situacije: ali bo delo dokončano pravočasno, ali bom dobil povrnjen denar od potovalne agencije, če mi ne bo uspelo oditi na dopust, kaj naj rečem ženi/možu?
4. Bodite disciplinirani. Določite uro v dnevu, ko se boste z dopusta javljali v službo. Storite to vedno ob istem času in ne obremenjujte s tem svoje družine in prijateljev, s katerimi ste na počitnicah. Tudi oni bi se radi spočili in jim zato vaš mobilnik in prenosnik lahko vzbujata slabo vest in neprijetne občutke, ko se spomnijo na delo.
5. Bodite za vzor. Če ste sami šef, bodite za vzor svojim delavcem in pustite delo za sabo, ko odidete na dopust. Naloge razdelite med zaposlene, določite svojega namestnika, ki v času vaše odsotnosti odgovarja in delegira namesto vas. Ko bodo ostali videli svojega nadrejenega kako uravnoteži poslovno in zasebno življenje, bodo imeli nedvomno boljši odnos do dela, obenem vas bodo posnemali in tudi sami neobremenjeni odšli na dopust ter se (kar je za vas še pomembnejše) spočiti in polni energije vrnili nazaj na delo.
Povzeto po www.msn.com - Is Your Vacation Really a Vacation?, By Brent Rasmussen, chief operating officer for CareerBuilder.com